Aktualności

Aktualności

Zarządzanie w XXI wieku, czyli jak znaleźć właściwą drogę w gąszczu informacji

18.01.2018

Rzeczywistość coraz częściej zmusza nas do wykorzystywania w codziennej pracy zróżnicowanych narzędzi – systemów ERP, aplikacji mobilnych, portali internetowych, różnego rodzaju rozwiązań branżowych czy specjalistycznych. Wielość źródeł informacji, a także jej ogrom niejednokrotnie powoduje, że gubimy się w ich gąszczu. Kiedy stajemy przed koniecznością podjęcia strategicznej decyzji okazuje się, że wiedza na temat sytuacji przedsiębiorstwa jest niepełna, rozproszona i bardzo często już nieaktualna.

Do osiągnięcia sukcesu potrzebujemy mieć wiedzę. Zarówno tę, która dotyczy zewnętrznej sytuacji rynkowej, jak i tę, która bezpośrednio dotyka naszego przedsiębiorstwa. Kluczem do sukcesu jest nie tylko pozyskanie suchej informacji, ale także zebranie jej w jednym miejscu i wyłowienie kluczowych danych, które następnie zostaną odpowiednio obrobione i zinterpretowane. W sukurs przychodzą zarządzającym rozwiązania Business Intelligence (BI).

Pod pojęciem Business Intelligence kryją się różnorodne narzędzia, których główną zaletą jest fakt, że zbierają w jednym miejscu dane z wielu źródeł i przedstawiają je w takiej formie, która jest łatwo dostępna dla osób podejmujących decyzje. Przy ich wykorzystaniu możliwe jest tworzenie wielowymiarowych analiz i raportów dostępnych na dowolnym nośniku i pokazanych w dowolnej formie wizualnej.

Dla przykładu przedsiębiorca produkujący różnego rodzaju towary może w łatwy i szybki sposób nie tylko sprawdzić strukturę sprzedaży, ale także jak wygląda aktualna rentowność poszczególnych jej elementów w rozbiciu na odbiorców, obszary geograficzne, sprzedawców czy konkretne partie. Ma to szczególne znaczenie w firmach, gdzie ceny surowca ulegają częstym wahaniom, a marżowość jest niska. „U jednego z naszych klientów, po wdrożeniu BI, okazało się, że firma traci na sprzedaży swoich flagowych produktów – mówi Lech Słomka, prezes zarządu Symbioza.IT – Klient nie zdecydował się jednak na wycofanie ich z rynku ani podniesienie ceny, ponieważ przy tej okazji do odbiorców trafiały pokaźne ilości produktów z wysoką marżą i w ostatecznym rozrachunku zyski firmy były satysfakcjonujące. Sprawne zarządzanie polega jednak na świadomym podejmowaniu podobnych decyzji, dlatego tak ważny jest dostęp do rzetelnej i aktualnej informacji.”

Dostępność rozwiązań BI pozwala przedsiębiorcom wkroczyć w XXI wiek – podejmować ważne decyzje biznesowe w czasie rzeczywistym oraz błyskawicznie reagować na zmieniającą się sytuację rynkową.

 

Autor: